Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Kardiolog
Warszawa
Strona główna Strona główna / Choroba niedokrwienna serca – choroba wieńcowa

Choroba niedokrwienna serca – choroba wieńcowa

27 lipca 2022

Choroba niedokrwienna serca znana jest również pod nazwą choroby wieńcowej. Ta jednostka chorobowa jest stanem, w którym, w wyniku niedostatecznego ukrwienia i zwężenia naczyń wieńcowych, serce nie jest zaopatrywane w wystarczającą, do poprawnej pracy, ilość tlenu. Choroba wieńcowa może nie tylko prowadzić do zwężenia tętnic wieńcowych, ale nawet ich zamknięcia, co skutkuje wystąpieniem zdecydowanie poważniejszych chorób takich jak dławica piersiowa lub zawał serca.

Zdjęcie tymczasowe

Czynniki powodujące chorobę wieńcową

Choroba niedokrwienna serca wywoływana może być przez czynniki pierwotne, wynikające z budowy oraz zmian w tętnicach wieńcowych, oraz czynniki wtórne w żaden sposób nieskorelowane z budową anatomiczną. Do pierwotnych czynników prowadzących do wystąpienia choroby wieńcowej zaliczane są:

  • miażdżyca polegająca na zwężeniu lub nawet zamknięciu naczyń krwionośnych w wyniku zmian miażdżycowych powstałych na skutek zbyt wysokiego stężenia lipidów (tłuszczów) we krwi,
  • magazynowanie w tętnicach produktów niewłaściwej przemiany metabolicznej, czyli najczęściej cholesterolu,
  • zatory mogące zostać wywołane przez zakażenie bakteryjne, infekcyjne zapalenie wsierdzia lub też skrzeplinę znajdującą się w lewym przedsionku lub lewej komorze serca, częstotliwość ich wystąpienia zdecydowanie rośnie w przypadku posiadania sztucznych zastawek serca,
  • zwężenie tętnic wieńcowych w wyniku chorób obejmujących cały organizm, wśród jednostek chorobowych tego typu wymienić można: kiłę, twardzinę układową, toczenie rumieniowate a także chorobę Kawasaki,
  • urazy mechaniczne wymagające zastosowania opasek uciskowych.

Wśród czynników wtórnych najpopularniejszymi przyczynami wystąpienia choroby wieńcowej są:

  • bradykardia lub niedociśnienie,
  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • anemia,
  • skurcz tętnic wieńcowych w wyniku przyjmowania leków i preparatów,
  • mimowolny, nieprawidłowy skurcz ściany tętnic wieńcowych.

Przyczyn wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest naprawdę wiele, a brak jej leczenia prowadzić może do utraty życia, dlatego warto, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów, skierować się do kardiologa, który nie tylko przeprowadzi wywiad, ale również skieruje Cię na badania umożliwiające postawienie słusznej diagnozy.

Choroba niedokrwienna serca – objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Podobnie jak wiele innych jednostek chorobowych również choroba niedokrwienna serca daje o sobie znać na wiele różnych sposobów. Do najczęściej występujących objawów choroby wieńcowej zaliczyć należy:

  • płytki oddech, który wynika z konieczności częstszego nabierania powietrza w celu dostarczenia organizmowi wystarczającej do właściwego funkcjonowania ilości tlenu – w przypadku jego braku występują również zawroty głowy mogące prowadzić do omdlenia,
  • bólem w klatce piersiowej mogącym promieniować od oklic mostka aż do żuchwy, pleców a nawet lewych kończyn, wraz z bólem występować może również uczucie ucisku za mostkiem,
  • mdłości,
  • kołatanie serca lub jego przyspieszone bicie,
  • nadmierna potliwość,
  • ogólne osłabienie.

Czasami jednak choroba niedokrwienna serca nie objawia się w żaden sposób prowadząc jednocześnie nieuchronnie do zawału serca lub obumarcia mięśnia sercowego. Właśnie dlatego, nawet jeśli wydaje Ci się, że nic Ci nie dolega, warto skorzystać z możliwości i wybrać się na konsultacje kardiologiczne w celu wykonania badań umożliwiających diagnostykę chorób serca. Badania realizowane w gabinetach kardiologicznych są bezinwazyjne a co z tego wynika również bezbolesne – przeprowadzone mogą one również zostać o dowolnej porze a przystępując do nich nie musisz być na czczo, dzięki czemu na wizytę możesz umówić się w odpowiadającym Ci terminie.

Jak diagnozować chorobę wieńcową?

Choroba wieńcowa diagnozowana jest na podstawie wyników badań takich jak EKG lub echo serca. Nierzadko, w przypadku podejrzenia występowania choroby, zalecane jest również badanie poziomu enzymów sercowych. Wśród innych, bezinwazyjnych metod diagnostycznych jest również tomografia z wykorzystaniem emisji pozytonowej (powszechnie znana pod nazwą PET), która umożliwia obserwację przepływu wieńcowego oraz ocenę metabolizmu mięśnia sercowego.

Choroba wieńcowa – profilaktyka

Jednym z podstawowych działań profilaktycznych w przypadku wystąpienia choroby wieńcowej jest wprowadzenie zbilansowanej, ograniczonej w tłuszcze oraz sód, diety. Profilaktyka choroby wieńcowej wymaga zrezygnowania z pełnotłustego mleka oraz twarogu, zmiany czerwonego mięsa na drobiowe a także uzupełniania składników odżywczych w postaci witamin poprzez spożywanie dużej ilości warzyw oraz produktów zbożowych (unikając przy tym produktów z mąki pszennej).

Niezbędnym jest również zredukowanie ilości soli w diecie – zarówno kuchennej, jak i tej znajdującej się w przetworzonych już produktach. Do elementów o charakterze profilaktycznym a także wspierającym proces zapobiegania rozwojowi choroby i wystąpieniu współistniejących jednostek chorobowych należy również wysiłek fizyczny. Aktywność jednak musi uwzględniać wiek oraz możliwości pacjenta, ponieważ zbyt intensywne treningi mogą doprowadzić do skurczu lub wywołać bóle w klatce piersiowej.

Jak już wcześniej wspominaliśmy równie istotne jest regularne, przynajmniej raz do roku, przeprowadzanie badań i udział w konsultacjach kardiologicznych, szczególnie w przypadku, gdy nie występują u Ciebie żadne objawy.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca w Warszawie

Leczenie choroby wieńcowej niestety polega jedynie na zapobieganiu jej rozwojowi – na tym etapie medycyna nie jest w stanie cofnąć dokonanych przez nią spustoszeń jednak umożliwia zwiększenie komfortu życia a także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób współistniejących. Leczeniem choroby niedokrwiennej serca w Warszawie zajmują się kardiolodzy przyjmujący w prywatnym gabinecie znajdującym się przy ul. Rydygiera 19.

Wieloletnie doświadczenie a także wyposażenie medyczne pozwalają nam na rzetelną analizę stanu Twojego zdrowia, przeprowadzenie niezbędnych badań, postawienie diagnozy a także wdrożenie leczenia. Specjalizujemy się w chorobach serca i skutecznie im przeciwdziałamy – jeżeli interesuje Cię leczenie choroby wieńcowej w Warszawie to serdecznie zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty!

Echo serca Warszawa

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

Ikona +48 22 300 15 51 Umów wizytę
Ikona serca
Umów wizytę Zadzwoń