Holter Ekg Warszawa

Holter EKG 

             Prawidłowa praca serca jest kluczowa dla funkcjonowania całego naszego organizmu. To dzięki mięśniowi sercowemu pompowana jest do wszystkich komórek naszego ciała krew, a wraz z nią składniki odżywcze oraz tlen. Niestety takie czynniki jak stres, nieprawidłowy styl życia czy niektóre choroby towarzyszące sprzyjają nadwyrężeniu serca, a co za tym idzie zaburzeniu jego pracy. Na szczęście dostępne są w dzisiejszych czasach proste i nieinwazyjne badania, które pozwalają wykryć tego rodzaju zaburzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednym z nich jest holter EKG.

Czym jest holter EKG?

Holter EKG

             Metoda holter EKG to całodobowy zapis czynności elektrycznej serca (EKG) za pomocą niewielkiego, przenośnego urządzenia, w trakcie codziennej, niczym nie zaburzonej aktywności pacjenta. Badanie pozwala na dokładną ocenę funkcjonowania serca, dając możliwość wykrycia i zarejestrowania nawet niewielkich zaburzeń przewodnictwa oraz rytmu serca. Dzięki badaniu holter EKG możliwe jest ponadto zdiagnozowanie nieprawidłowości w ukrwieniu samego mięśnia sercowego, a także rutynowa ocena poprawności pracy rozrusznika serca. Co ważne, dzięki pomiarowi dokonywanemu również w trakcie snu, badanie to pozwala na wykrycie zaburzeń powstających u pacjenta wyłącznie w trakcie spoczynku.

             Holter EKG – wskazania

             Holter EKG jest metodą powszechnie wykorzystywaną przez kardiologów jako jedno z podstawowych badań w procesie stawiania diagnozy, głównie ze względu na dużą dokładność, a także nieinwazyjność i prostotę wykonania. Oto sytuacje, w których najczęściej lekarz zaleca badanie holter EKG:

  •         Przyspieszone lub nierówne bicie serca, kołatanie i inne zaburzenia jego rytmu,
  •         Nadciśnienie tętnicze,
  •         Napady duszności,
  •         Częste omdlenia i zasłabnięcia,
  •         Choroba wieńcowa,
  •         Przebyty zawał serca,
  •         Choroba niedokrwienna,
  •         Monitorowanie pracy wszczepionego rozrusznika serca.

             Holter EKG – przygotowanie do badania

             Czy holter EKG wymaga specjalnego przygotowania? Zasadniczo nie, poza paroma drobnymi kwestiami natury technicznej. W pierwszej kolejności przed zabiegiem należy zadbać o odpowiedni stan skóry klatki piersiowej, a więc pozbyć się z niej zbędnego owłosienia oraz zrezygnować z nakładania na nią balsamu lub innych środków natłuszczających. W ten sposób poprawimy przyczepność elektrod do skóry, a tym samym sprawimy, że wynik będzie dokładniejszy i bardziej wiarygodny. Co ważne, osoby z rozrusznikiem muszą przed badaniem dostarczyć jego aktualny paszport i informację o parametrach. Pacjenci u których będzie wykonywane badanie holter EKG nie muszą odstawiać przyjmowanych na stałe leków, a wręcz przeciwnie – nawet w trakcie badania powinni przyjmować je o niezmienionych porach. Warto jednak zadbać o wygodne, luźniejsze ubranie na czas wykonywania badania, które pozwoli na swobodne zamocowanie rejestratora i elektrod.

            Holter EKG – przebieg badania

             Na klatce piersiowej pacjenta mocowane są specjalne elektrody, które za pomocą odpowiednio oznakowanych przewodów łączą się z niewielkim rejestratorem, umieszczanym na pasku. Zwykle badanie holter EKG trwa 24 godziny, choć w niektórych przypadkach czas pomiarów może być wydłużony nawet do 5 dni. Przez cały ten czas pacjent ma za zadanie zachować swoją normalną aktywność, włącznie z pracą zawodową czy treningami sportowymi. Ważne jest jednak, by wszystkie czynności zapisywać w specjalnym dzienniczku. W nim także powinny być odnotowane informacje o ewentualnych dolegliwościach, takich jak ból czy arytmia. Co ważne, w trakcie badania nie wolno się kąpać ani dotykać elektrod, niewskazane jest także ciągnięcie za przewody. Czynności te mogą znacznie zaburzać rejestrowane dane. Po zakończeniu badania lekarz dokonuje odczytu i interpretacji zapisu i na jego podstawie stawia diagnozę.