Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Kardiolog
Warszawa
Strona główna Strona główna / Holter EKG Warszawa

Holter EKG Warszawa

Prawidłowa praca serca jest kluczowa dla funkcjonowania całego naszego organizmu. To dzięki mięśniowi sercowemu pompowana jest do wszystkich komórek naszego ciała krew, a wraz z nią składniki odżywcze oraz tlen.

Holter EKG

Niestety takie czynniki jak stres, nieprawidłowy styl życia czy niektóre choroby towarzyszące sprzyjają nadwyrężeniu serca, a co za tym idzie zaburzeniu jego pracy. Na szczęście dostępne są w dzisiejszych czasach proste i nieinwazyjne badania, które pozwalają wykryć tego rodzaju zaburzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednym z nich jest holter EKG.

Holter EKG

Czym jest holter EKG?

Metoda holter EKG to całodobowy zapis czynności elektrycznej serca (EKG) za pomocą niewielkiego, przenośnego urządzenia, w trakcie codziennej, niczym nie zaburzonej aktywności pacjenta. Badanie pozwala na dokładną ocenę funkcjonowania serca, dając możliwość wykrycia i zarejestrowania nawet niewielkich zaburzeń przewodnictwa oraz rytmu serca. Dzięki badaniu holter EKG możliwe jest ponadto zdiagnozowanie nieprawidłowości w ukrwieniu samego mięśnia sercowego, a także rutynowa ocena poprawności pracy rozrusznika serca. Co ważne, dzięki pomiarowi dokonywanemu również w trakcie snu, badanie to pozwala na wykrycie zaburzeń powstających u pacjenta wyłącznie w trakcie spoczynku.

image

Holter EKG – wskazania Rozwiń / zwiń

Holter EKG jest metodą powszechnie wykorzystywaną przez kardiologów jako jedno z podstawowych badań w procesie stawiania diagnozy, głównie ze względu na dużą dokładność, a także nieinwazyjność i prostotę wykonania. Oto sytuacje, w których najczęściej lekarz zaleca badanie holter EKG:

  • przyspieszone lub nierówne bicie serca, kołatanie i inne zaburzenia jego rytmu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • napady duszności,
  • częste omdlenia i zasłabnięcia,
  • choroba wieńcowa,
  • przebyty zawał serca,
  • choroba niedokrwienna,
  • monitorowanie pracy wszczepionego rozrusznika serca.

Co pozwala wykryć badanie holterem? Rozwiń / zwiń

Podobnie jak EKG spoczynkowe badanie holterem służy wykryciu ewentualnych zaburzeń pracy mięśnia sercowego lub układu krwionośnego. Wśród chorób lub schorzeń, w których diagnostyce z pewnością pomaga holter wymienić należy zaburzenia takie jak:

  • bradykardia, czyli stan, w którym serce kurczy się mniej niż 60 razy na minutę, co świadczyć może o zbyt niskim ciśnieniu tętniczym wynikającym ze zmian w autonomicznym układzie nerwowym ale również chorobie wieńcowej lub obkurczeniu komór sercowych,
  • tachykardia, znana również jako częstoskurcz, jest stanem, w którym serce wykonuje ponad 100 uderzeń na minutę a jej występowanie może oznaczać dla pacjenta następujące jednostki chorobowe: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność układu krążenia a także niedoczynność tarczycy – odpowiednio szybka diagnostyka w przypadku jej wystąpienia oraz zastosowanie właściwego leczenia farmakologicznego może zapobiec zawałowi mięśnia sercowego,
  • kołatania serca podobnie jak tachykardia objawia się nadmierną pracą mięśnia sercowego prowadzącą do zbyt intensywnych skurczów komór i przedsionków,
  • migotanie przedsionków, które jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń pracy serca i objawia się zmęczeniem, dusznościami oraz osłabieniem. Jego występowanie może sygnalizować takie problemy zdrowotne jak nadciśnienie, wady zastawek sercowych, chorobę niedokrwienną serca lub jego niewydolność, a także nadczynność tarczycy lub choroby płuc.

Badanie holterem pozwala na wykrycie i rozróżnienie wszelkiego rodzaju arytmii komorowych i nadkomorowych a dzięki temu, że umożliwia ono dokładne monitorowanie pracy serca przez nawet kilkadziesiąt godzin zapewnia ono wymierne wyniki.

Holter EKG – przygotowanie do badania Rozwiń / zwiń

Czy holter EKG wymaga specjalnego przygotowania? Zasadniczo nie, poza paroma drobnymi kwestiami natury technicznej. W pierwszej kolejności przed zabiegiem należy zadbać o odpowiedni stan skóry klatki piersiowej, a więc pozbyć się z niej zbędnego owłosienia oraz zrezygnować z nakładania na nią balsamu lub innych środków natłuszczających. W ten sposób poprawimy przyczepność elektrod do skóry, a tym samym sprawimy, że wynik będzie dokładniejszy i bardziej wiarygodny.

Co ważne, osoby z rozrusznikiem muszą przed badaniem dostarczyć jego aktualny paszport i informację o parametrach. Pacjenci u których będzie wykonywane badanie holter EKG nie muszą odstawiać przyjmowanych na stałe leków, a wręcz przeciwnie – nawet w trakcie badania powinni przyjmować je o niezmienionych porach. Warto jednak zadbać o wygodne, luźniejsze ubranie na czas wykonywania badania, które pozwoli na swobodne zamocowanie rejestratora i elektrod.

Holter EKG – przebieg badania Rozwiń / zwiń

Na klatce piersiowej pacjenta mocowane są specjalne elektrody, które za pomocą odpowiednio oznakowanych przewodów łączą się z niewielkim rejestratorem, umieszczanym na pasku. Zwykle badanie holter EKG trwa 24 godziny, choć w niektórych przypadkach czas pomiarów może być wydłużony nawet do 5 dni. Przez cały ten czas pacjent ma za zadanie zachować swoją normalną aktywność, włącznie z pracą zawodową czy treningami sportowymi.

Ważne jest jednak, by wszystkie czynności zapisywać w specjalnym dzienniczku. W nim także powinny być odnotowane informacje o ewentualnych dolegliwościach, takich jak ból czy arytmia. Co ważne, w trakcie badania nie wolno się kąpać ani dotykać elektrod, niewskazane jest także ciągnięcie za przewody. Czynności te mogą znacznie zaburzać rejestrowane dane. Po zakończeniu badania lekarz dokonuje odczytu i interpretacji zapisu i na jego podstawie stawia diagnozę.

Czy można samodzielnie zdjąć holter EKG? Rozwiń / zwiń

Przez wzgląd na delikatność urządzenia kategorycznie wzbronionym jest samodzielne zdejmowanie holtera zarówno po zakończonym badaniu, jak również, co szczególnie istotne, w jego trakcie. Badanie EKG holterem bazuje na całodobowym monitorowaniu skurczów i rytmu pracy mięśnia sercowego, dlatego odłączenie urządzenia wpłynie na niedokładny wynik badania, co znacznie utrudni diagnostykę.

Zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie holtera odbywać się powinno w gabinecie kardiologicznym, w którym prowadzone jest leczenie lub diagnostyka a przez wzgląd na niezbyt długi czas jego trwania nie warto rozważać samodzielny demontaż urządzenia i zaczekać należy na wizytę, w trakcie której omówione zostaną również pozyskane, dzięki stałemu monitoringowi pracy serca, wyniki.

Wypożyczenie holtera w Warszawie - koszt i czas trwania badania Rozwiń / zwiń

Nasz gabinet kardiologiczny wypożycza pacjentom holtery niezbędne do przeprowadzenia diagnostyki i zdefiniowania choroby. W zależności od wskazań lekarskich wypożyczenie od nas holtera możliwym jest na 24, 48 lub 72 godziny. Poza udostępnieniem urządzenia nasz zespół służy również konsultacją lekarską oraz opisem wyników badań, dzięki czemu nasi Pacjenci opuszczają nasz gabinet nie tylko z diagnozą, ale również planem leczenia jeśli tylko sobie takiego zażyczą.

W zależności od liczby godzin cena wypożyczenia holtera w Warszawie różni się – każda doba badania wypożyczonym od nas holterem kosztuje 160 złotych. Nasz gabinet kardiologiczny udostępniający pacjentom holter niezbędny do badania EKG znajduje się na ul. Rydygiera 19 – serdecznie zapraszamy do umówienia się na wizytę lub konsultację poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy.

Bardzo prosimy o uwzględnienie, że każdy pacjent przy wypożyczeniu holtera zobowiązany jest do podpisania protokołu wypożyczenia sprzętu medycznego, a po jego zdjęciu i zwróceniu (w nienaruszonym stanie) powinien podpisać protokół jego zdania.

Echo serca Warszawa

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

Ikona +48 22 300 15 51 Umów wizytę
Ikona serca
Umów wizytę Zadzwoń