Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Kardiolog
Warszawa
Strona główna Strona główna / Miażdżyca leczenie Warszawa

Miażdżyca leczenie Warszawa

3 maja 2016

Miażdżyca to dość częsta choroba związana z układem krwionośnym, niebezpieczna dla serca. Miażdżyca nazywana jest często cichym zabójcą, ponieważ rozwija się w zasadzie bezobjawowo i bezboleśnie nawet przez wiele lat. Osoby cierpiące na miażdżycę odkrywają dopiero niepokojące symptomy, gdy tętnice są już poważnie zwężone.

Miażdżyca

Miażdżyca przyczyny choroby

Najczęściej przyczyną miażdżycy jest zła dieta pełna tłustych potraw oraz palenie tytoniu. Choroba wywoływana jest przez przewlekłe uszkodzenia ścian naczyń tętniczych, które prowadzą do rozwinięcia stanu zapalnego. W jego wyniku dochodzi do procesu znanego pod nazwą agregacji płytek krwi a także aktywacji komórek układu immunologicznego – to właśnie one prowadzą do tego, że na ściankach naczyń krwionośnych zaczynają odkładać się lipidy (tłuszcze), które z czasem przyjmują postać płytek (blaszek) miażdżycowych powodujących zwężenie naczyń krwionośnych. Choć do głównych przyczyn rozwoju miażdżycy zaliczana jest dieta bogata w “zły cholesterol”, czyli cholesterol wolny i jego estry wywołujące hiperlipidemię to do czynników wzmagających rozwój choroby zaliczane są nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.

Nieleczona miażdżyca naczyń wieńcowych skutkuje zawałami serca, z kolei miażdżyca tętnic szyjnych prowadzi do udaru mózgu. Eliminacja nienasyconych kwasów tłuszczowych z diety, zbytecznego cukru a także ograniczenie lub całkowita rezygnacja z palenia papierosów lub tytoniu wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia tej poważnej choroby atakującej układ krwionośny oraz stawiającej pracę serca w niemałym zagrożeniu.

Objawy miażdżycy

Jak rozpoznać miażdżycę? Przede wszystkim do aspektów, na które należy zwrócić uwagę należą szybsze uleganie zmęczeniu a także trudności z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Wynika to z tego, że zmiany miażdżycowe występujące na ściankach naczyń krwionośnych znacznie ograniczają podaż tlenu do narządów, co przekłada się na wydajność organizmu pacjenta cierpiącego na miażdżycę.

W celu dokładnej diagnostyki najlepiej jest umówić się na wizytę u dobrego kardiologa. Zwężenie naczyń krwionośnych wskutek miażdżycy prowadzić może do zgonu w wyniku NZK (nagłego zatrzymania krążenia) lub zawału polegającego na obumarciu komórek mięśnia sercowego. Do najpoważniejszych objawów miażdżycy zaliczany jest ból przypominający ściskanie klatki piersiowej promieniujący do szyi oraz szczęki, a także rąk.

To ostatni dzwonek, by odwiedzić kardiologa chociaż wszelkie podejrzenia występowania miażdżycy należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który nie tylko przeprowadzi szereg badań pozwalających na postawienie właściwej diagnozy, ale również będzie w stanie zaproponować odpowiedni tok leczenia choroby.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na miażdżycę?

Wśród osób najbardziej narażonych na zachorowanie na miażdżycę znajdują się osoby zmagające się z otyłością dziedziczoną, osoby spożywające nadmierną ilość tłuszczów, chorujący na niezdiagnozowaną lub źle leczoną cukrzycę a także osoby unikające aktywności fizycznej lub palące tytoń. Dodatkowymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na rozwój miażdżycy są: nadciśnienie tętnicze, choroby nerek oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

Wśród osób najbardziej narażonych na zachorowanie na miażdżycę znajdują się osoby starsze, otyłe oraz posiadające genetyczne tendencje do dziedziczenia chorób. Warto mieć również na uwadze fakt, że na miażdżycę częściej zapadają mężczyźni.

Miażdżyca

Jak diagnozować miażdżycę, czyli badania, które warto wykonać

Diagnostyka miażdżycy polega na określeniu frakcji oraz stężenia lipidów we krwi. Wstępne ich rozpoznanie pozwala przeciwdziałać rozwojowi choroby jednak w przypadku uzyskania naprawdę złych wyników a także występowania u pacjenta czynników ryzyka powinno być przyczynkiem do przeprowadzenia dokładniejszych badań w celu określenia zaawansowania zmian miażdżycowych. Diagnostyka miażdżycy opiera się przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych, wśród których do najważniejszych zaliczane są:

 • lipidogram, który oznacza stężenia triglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji lipoproteinowych LDL i HDL umożliwiając jednocześnie wyliczenie cholesterolu nie- HDL – to te badanie odgrywa główną rolę w czasie diagnostyki miażdżycy,
 • weryfikacja poziomu apolipoproteiny A (głównego białka HDL), apoliporpoteiny B (głównego białka LDL) oraz lipoproteiny, gdyż ich wysokie stężenie określa czynnik genetyczny ryzyka zachorowania na miażdżycę,
 • stężenie glukozy, które pozwala także na rozpoznanie cukrzycy będącej często współistniejącą z miażdżycą jednostką chorobową,
 • morfologia umożliwiająca wykrycie stanów zapalnych mogących świadczyć o występowaniu miażdżycy,
 • kreatynina będąca wczesnym markerem przewlekłej choroby nerek będącej jednym z czynników współwystępujących z miażdżycą.

Przeprowadzenie tych badań laboratoryjnych w połączeniu z kompleksowym badaniem rytmu i trybu pracy serca pozwala na zdiagnozowanie miażdżycy, które jest pierwszym krokiem w kierunku rozpoczęcia leczenia.

Jakie zagrożenie dla zdrowia i życia niesie miażdżyca?

Miażdżyca to jednostka chorobowa, która prowadzi do groźnych dla życia pacjenta zmian chorobowych oraz rozwoju wielu innych schorzeń, do których zaliczyć można przede wszystkim:

 • zaburzenia rytmu serca i arytmię mięśnia sercowego mogące prowadzić do zawału,
 • chorobę niedokrwienną serca,
 • udar mózgu,
 • choroby nerek,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzycę,
 • choroby i stany zapalne naczyń obwodowych.

Miażdżyca prowadzi do komplikacji i zaburzenia pracy mięśnia sercowego, które jest gwarantem zachowania funkcji życiowych. Z tego powodu, jeżeli dotykają Cię jakiekolwiek objawy natury kardiologicznej (takie jak: zmęczenie, omdlenia, arytmia itp.) koniecznie skontaktuj się ze specjalistami przyjmującymi na ul. Rydygiera 19 w Warszawie, którzy przeprowadzą wnikliwą diagnostykę i skierują Cię na niezbędne badania w przypadku podejrzenia miażdżycy.

Miażdżyca – profilaktyka i jak zapobiegać rozwojowi choroby?

Miażdżyca to choroba wynikająca przede wszystkim z niezdrowego trybu życia oraz bardzo tłustej diety. Zadbanie o właściwy poziom lipidów we krwi ma charakter profilaktyczny i pozwala zapobiegać rozwojowi tej choroby szczególnie u osób młodych. Do działań, które można podjąć w celu zachowania zdrowia należą z pewnością:

 • dbanie o utrzymywanie stałej wagi,
 • regularne treningi i aktywność fizyczna,
 • zbilansowana dieta,
 • unikanie papierosów,
 • regularne badania, które pozwolą zareagować w przypadku wykrycia jakichkolwiek niepokojących zmian.

Miażdżyca jest chorobą, która odbiera życie i prowadzi do drastycznego spadku komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Osoby, które genetycznie obciążone są większym ryzykiem zachorowania powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie i przestrzeganie wyżej wspomnianych zaleceń.

Miażdżyca leczenie Warszawa

Dobry kardiolog, który ma za sobą wiele lat praktyki zawodowej bez trudu zdiagnozuje miażdżycę i zleci leczenie. Niestety nie ma medykamentów, które działałyby bezpośrednio na zmiany miażdżycowe. Pacjentom cierpiącym na tę chorobę podaje się leki obniżające ciśnienie, krzepliwość oraz poziom cholesterolu. W zaawansowanym stadium wykonuje się u chorych angioplastykę, czyli rozszerzanie zwężonych tętnic i balonikowanie, a także by-passy. Zapraszamy Państwa do naszego gabinetu, gdzie przyjmuje bardzo dobry kardiolog – Piotr Gajewski. Warszawa, Rydygiera 19 – to adres naszej placówki, miejsce w którym odzyskają Państwo zdrowie.

Zobacz podobne wpisy

Echo serca Warszawa

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

Ikona +48 22 300 15 51 Umów wizytę
Ikona serca
Umów wizytę Zadzwoń