Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Kardiolog
Warszawa
Strona główna Strona główna / Zaburzenia rytmu serca – arytmia

Zaburzenia rytmu serca – arytmia

27 lipca 2022

Zaburzenia rytmu serca znane również są pod nazwą arytmii. To zespół dolegliwości polegający na nieregularnej - przyspieszonej lub zwolnionej - pracy mięśnia sercowego w wyniku czego parametry jego pracy znacznie wykraczają poza przyjęte normy. Arytmia może przebiegać bezobjawowo jednak prowadzić może ona nawet do zawału serca i stanu zagrożenia życia w związku z czym diagnostyka w jej kierunku oraz regularne przeprowadzanie badań serca leżą w interesie każdego pacjenta.

Zdjęcie tymczasowe

Przyczyny arytmii serca

Arytmia serca wywołana jest poprzez zbyt częste, lub zbyt rzadkie skurcze i rozkurcze mięśnia sercowego odpowiedzialnego za wyrzucanie krwi zawierającej tlen docierającej układem krążenia do każdego narządu i tkanki w ludzkim organizmie. Wynikać one mogą z zaburzeń częstotliwości tworzenia bodźców w węźle zatokowym lub przewodzenia informacji w ośrodkowym układzie nerwowym.

Arytmia serca może być wywołana nie tylko przez problemy z przewodzeniem bodźców, ale również nadmiernego reagowania mięśnia sercowego na docierające do niego informacje w wyniku czego generuje ono dodatkowe skurcze. Warto mieć na uwadze, że tryb pracy serca zmienia się w zależności od zapotrzebowania organizmu na tlen, dlatego w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej serce przyspiesza, a w trakcie snu jego tętno się obniża.

Nie zmienia to jednak faktu, że nieregularna praca serca oznacza niezdefiniowane skoki w jego aktywności, które w przypadku dużego nasilenia mogą doprowadzić nawet do zawału, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów warto skonsultować się ze specjalistami, jakimi są kardiolodzy w Warszawie.

Czym objawiają się zaburzenia rytmu serca?

Chociaż zaburzenia rytmu serca nie muszą dawać wyraźnych objawów i, co diametralnie zwiększa ryzyko braku wdrożenia odpowiedniego leczenia, przeważnie ma miejsce to jednak niektóre rodzaje zaburzeń rytmu serca objawiają się zgodnie ze swoją specyfiką. Warto w tym miejscu nadmienić, że arytmia to zespół dolegliwości, który obejmuje:

  • zbyt szybką pracę serca znaną pod nazwą tachykardia lub częstoskurcz,
  • zbyt wolną pracę serca, czyli bradykardię,
  • migotanie przedsionków oraz kołatanie serca.

W zależności od specyfiki dolegliwości, która dotyczy każdego pacjenta indywidualnie, objawy arytmii mogą się więc między sobą różnić jednak wskazać można na ogólny zarys symptomów mogących sugerować problemy związane z pracą serca – wśród nich wymienić należy:

  • duszności i nudności,
  • szumy i zawroty głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • bóle w klatce piersiowej (szczególnie w okolicy mostka),
  • ogólne osłabienie organizmu.

W przypadku częstoskurczu dodatkowymi objawami są zawroty głowy oraz uczucie dławienia. Zarówno częstoskurcz, jak i zwolniona praca serca mogą prowadzić również do nawracających omdleń i zasłabnięć a w przypadku występowania współistniejących jednostek chorobowych nasilać także ich objawy. Przez wzgląd na to, jak delikatnym i ważnym organem jest serce wszelkie obawy dotyczące jego pracy powinny być konsultowane z kardiologiem, który zleci odpowiednie badania i przeprowadzi wywiad co umożliwia wstępną diagnostykę i przystąpienie do leczenia w przypadku zajścia takiej konieczności.

Jak diagnozowana jest arytmia?

Diagnostyka arytmii serca jest niemożliwym do pominięcia krokiem w kierunku jej leczenia. Do podstawowych badań przeprowadzanych przez kardiologa należy weryfikacja tętna pacjenta a także jego osłuchanie, co realizowane jest w trakcie przeprowadzanego w czasie trwania wizyty wywiadu lekarskiego. Następnym etapem jest wykonanie specjalistycznych badań takich jak elektrokardiografia (EKG) lub badanie holterem EKG w przypadku występowania częstoskurczu i konieczności całodobowego monitorowania trybu pracy serca.

Zalecone badania należy powtarzać w różnych odstępach czasu w celu otrzymania jak najbardziej wymiernych wyników, co umożliwia postawienie trafnej diagnozy. Nie można zapominać, że arytmia często jest objawem innych chorób układu krwionośnego wśród których z pewnością wymienić trzeba miażdżycę, nadciśnienie oraz chorobę wieńcową. Wśród czynników prowadzących do arytmii znaleźć się mogą również cukrzyca a także podwyższony poziom cholesterolu.

Arytmia – profilaktyka i dbanie o swoje zdrowie

Podobnie jak w przypadku wielu innych jednostek chorobowych dotykających serca oraz układu krążenia również przed arytmią można się bronić i skutecznie zminimalizować ryzyko zachorowania na nią w młodym wieku. Przede wszystkim należy przestrzegać zbilansowanej diety, ograniczać spożycie sodu, cukru a także nadmiernej ilości tłuszczy. Kolejnym krokiem w kierunku skutecznej profilaktyki jest aktywność fizyczna, w wyniku której zwiększa się wydolność mięśnia sercowego i poprawie następuje jego kondycja.

Równie ważnym elementem są regularne kontrole stanu zdrowia i reagowanie w przypadku najmniejszych obaw związanych z trybem pracy serca – czynników mogących wpłynąć na jej zatrzymanie nie sposób zliczyć, dlatego nie można zapominać o tym, że badania są nieodłącznym elementem profilaktyki w zakresie zaburzeń rytmu serca, ale również innych chorób, którym ulec może mięsień sercowy.

Leczenie zaburzeń rytmu serca w Warszawie

Leczenie zaburzeń rytmu serca zależne jest od historii choroby pacjenta, towarzyszących arytmii objawów i chorób współistniejących a także jej rodzaju. W procesie diagnostycznym kardiolodzy przyjmujący w gabinecie w Warszawie przy ul. Rydygiera 19 określają charakter zaburzeń wywoływanych przez nieregularną pracę serca oraz zaburzenia rytmu jego pracy a także ich przyczynę.

Dzięki dogłębnej analizie wyników badań oraz przeprowadzonemu w trakcie wizyty u kardiologa wywiadowi nasi specjaliści zaproponować mogą skuteczne metody leczenia, gdyż arytmia, o ile wywołana jest przez czynnik, który można usunąć, może być leczona zarówno operacyjnie jak również farmakologicznie. W gabinecie kardiologicznym w Warszawie przyjmują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz olbrzymią wiedzą z zakresu przeciwdziałania chorobom układu krążenia oraz serca.

Jeżeli interesuje Cię leczenie zaburzeń rytmu serca lub potrzebujesz diagnozy w tym kierunku to serdecznie zapraszamy do kontaktu i zachęcamy do umówienia się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie.

Echo serca Warszawa

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

Ikona +48 22 300 15 51 Umów wizytę
Ikona serca
Umów wizytę Zadzwoń