Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Kardiolog
Warszawa
Strona główna Strona główna / Badanie EKG Warszawa

Badanie EKG Warszawa

Badanie EKG jest to jedno z podstawowych badań w diagnozowaniu chorób serca. Jest ono łatwe i nieinwazyjne. Nie wymaga również żadnych przygotowań ze strony pacjenta, ani opieki nad nim po badaniu. Nie ma też ograniczeń co do przyjmowania pokarmów lub płynów przed wykonaniem badania.

EKG Serca Warszawa

Celem badania EKG jest ocena rytmu serca i wychwycenie ewentualnych zaburzeń, stwierdzenie nieprawidłowości w przewodzeniu prądu elektrycznego, wykrycie wszelkich patologii w ukrwieniu serca, jak również anomalii wynikających z nieprawidłowej budowy serca. W tym miejscu należy jednak dodać, że ten rodzaj badania nie wykaże wszystkich nieprawidłowości, dlatego w przypadku wątpliwości kardiolog może zlecić wykonanie dodatkowo innych badań takich jak echo serca, czy też test wysiłkowy w postaci EKG wysiłkowego.

Jak przebiega badanie EKG serca?

Badanie EKG przeprowadza się w wytłumionym pomieszczeniu, w pozycji leżącej. Urządzenie na którym wykonywane jest badanie powinno być w pełni sprawne i możliwie jak najnowsze, ponieważ jego stan może mieć duży wpływ na wyniki badania! Odpowiednie elektrody kardiolog przykłada do określonych miejsc na ciele człowieka. Wyróżniamy 4 elektrody kończynowe i 6 elektrod przedsercowych. Zadaniem elektrod jest monitorowanie funkcji elektrycznej mięśnia sercowego.

EKG Serca Warszawa

Po przypięciu elektrod do klatki piersiowej i rozpoczęciu badania nie należy się ruszać ani rozmawiać, ponieważ wszelkie zakłócenia mogą uniemożliwić poprawną ocenę EKG przez kardiologa. Każdy pacjent u którego wykonano badanie EKG powinien je przechowywać i w przypadku kolejnego badania dać do porównania lekarzowi. Porównywanie wcześniejszych badań z bieżącymi jest bardzo ważne i często pomaga zawczasu wykryć zachodzące w sercu zmiany.

Ze względu na nieinwazyjny charakter badanie EKG serca nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku, jak również u ciężarnych kobiet. Warto jednak pamiętać, o czym już zostało wspomniane, iż nie jest to badanie doskonałe i ma ono ograniczoną wartość diagnostyczną. Dlatego dobry kardiolog w razie wątpliwości zawsze zleca badania dodatkowe.

Echo serca Warszawa

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

Ikona +48 22 300 15 51 Umów wizytę
Ikona serca

Co pozwala zdiagnozować elektrokardiografia w spoczynku? Rozwiń / zwiń

Wyniki badania EKG nie dają wymiernych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, nie są też jedynym wyznacznikiem pozwalającym określić chorobę wywołującą objawy, które były powodem wizyty u kardiologa. Dlaczego więc jest ono wykonywane? Elektrokardiografia umożliwia wykazanie takich zaburzeń jak: niewłaściwa praca serca, nieodpowiedni (zbyt mocny lub słaby) napływ krwi do serca, a także zaburzenia elektrolitowe oraz te związane z przewodnictwem impulsów.

Niepoprawne wyniki elektrokardiografii są przyczynkiem do pogłębionej diagnostyki, co czyni to badanie doskonałym wprowadzeniem do diagnostyki chorób serca i układu krwionośnego. Chętnie wybierane jest również w ramach diagnostyki przedzabiegowej, co zwiększa szanse udanego przebiegu operacji również tych pozasercowych.

Jakie są wskazania do wykonania EKG w spoczynku? Rozwiń / zwiń

Serce, choć jest niezwykle silnym organem, jest również podatne na wpływ przepracowania, długotrwałego stresu, niewłaściwej diety a także nałogów takich jak palenie papierosów czy też spożywanie alkoholu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważnym jest, niezależnie od trybu życia, dbanie o zdrowie i dobrą kondycję mięśnia sercowego. W przypadku gdy zaczynasz odczuwać bóle w klatce piersiowej, duszności lub nierówną pracę serca, która trwa nawet do kilkudziesięciu sekund, a także zdarzają Ci się omdlenia, obrzęki kończyn lub towarzyszy Ci permanentne zmęczenie to przyszedł czas na wizytę u kardiologa i zweryfikowanie, czy stan Twojego zdrowia nie uległ przypadkiem pogorszeniu.

EKG w stanie spoczynku jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które dzięki swojej nieinwazyjności i krótkiemu czasowi trwania nie jest w żaden sposób wymagające a daje jednocześnie możliwość uzyskania podstawowych informacji na temat kondycji mięśnia sercowego – trudno powiedzieć jest więc, że nie warto jest się mu poddać przynajmniej raz w roku, nawet kontrolnie, kiedy żadne z wyżej wskazanych objawów Cię nie trapią.

Naturalnie elektrokardiografia jest niezbędnym badaniem w przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zaburzenia rytmu serca czy też zapalenie mięśnia sercowego – regularne monitorowanie stanu serca pozwala zapobiegać rozwojowi chorób i stabilizować jego pracę farmakologicznie.

Jak przygotować się do badania EKG serca? Rozwiń / zwiń

Dzięki temu, że badanie EKG serca nie jest inwazyjne i czasochłonne jego przeprowadzenie nie wymaga spełnienia żadnych konkretnych warunków. Może ono zostać przeprowadzone w dowolnej porze dnia i nie musi być wykonywane na czczo dzięki czemu do gabinetu kardiologicznego umówić się możesz w dogodnym dla Ciebie terminie bez obaw o zakłócenie wyników badania.

Należy mieć jednak na uwadze, że elektrokardiografia wymaga podpięcia elektrod do klatki piersiowej w związku z czym, w przypadku bujnego owłosienia, warto rozważyć jego usunięcie, żeby umożliwić dokładniejszy odczyt. Warto również przyjść do placówki medycznej kilka minut wcześniej, żeby do badania przystąpić wypoczętym – przyspieszone tętno i zaburzony oddech wynikające z pośpiechu mogą wpłynąć na wynik EKG serca.

W przypadku przystępowania do badania EKG warto zrezygnować z palenia papierosów oraz picia kawy w dniu badania, gdyż są one czynnikiem wpływającym na podwyższenie ciśnienia tętniczego, które zaburzyć mogą wyniku. W przypadku przyjmowania leków wpływających na rytm serca należy poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie lub kardiologa podczas odczytu wyników.

EKG w spoczynku czy próba wysiłkowa? Jakie są między nimi różnice? Rozwiń / zwiń

EKG w spoczynku to badanie, które wykonywane jest w gabinecie kardiologicznym w pozycji leżącej. Ma ono na celu umożliwić weryfikację pracy serca podczas codziennych, niezbyt wymagających czynności. Nieco inny cel ma próba wysiłkowa znana również jako EKG wysiłkowe. Pozwala ona ocenić wydolność układu krążenia podczas wzmożonej aktywności fizycznej a także służy kontroli ciśnienia tętniczego podczas wytężonego wysiłku.

Próba wysiłkowa to badanie uzupełniające, które pozwala na dogłębniejszą diagnostykę. W związku z tym, że podczas aktywności fizycznej występuje większe zapotrzebowanie na tlen próba wysiłkowa pozwala na zdiagnozowanie ewentualnej niedoczynności naczyń wieńcowych prowadzącej do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Gdzie prywatnie wykonać EKG w Warszawie? Rozwiń / zwiń

Elektrokardiografia to badanie wykonywane w Warszawie w gabinecie kardiologicznym przy ul. Rydygiera 19. Doświadczony zespół kardiologów oferuje profesjonalną diagnostykę chorób serca oraz układu krążenia przy wykorzystaniu najnowocześniejszych, gwarantujących najdokładniejszy zapis, urządzeń. Jeżeli potrzebujesz konsultacji kardiologicznej lub zastanawiasz się gdzie wykonać EKG w Warszawie to serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Świadczymy usługi w oparciu o najwyższe standardy obsługi a także kierując się zdrowiem i satysfakcją naszych pacjentów w związku z czym kompleksowo zaopiekujemy się sercem każdego, kto podejrzewa u siebie problemy zdrowotne wynikające z pracy mięśnia sercowego.

Ile kosztuje EKG w Warszawie? Rozwiń / zwiń

EKG w naszym gabinecie to nie tylko badanie, ale również gwarancja uzyskania niezbędnego w wielu przypadkach opisu badania poświadczającego Twój stan zdrowia. Koszt EKG w Warszawie przy ul. Rydygiera 19 to 50 złotych za szczegółowe badanie przeprowadzone przez doświadczonego medyka i wykonane niezawodnym, niezwykle dokładnym sprzętem medycznym.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do umówienia się na wizytę poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Wspólnie z nami zatroszcz się o to, co najcenniejsze!

Umów wizytę Zadzwoń