Echo serca (Echokardiografia) czyli Usg serca

Odczuwasz duszność podczas spokojnego spaceru, czy nawet w czasie odpoczynku? Każdego dnia towarzyszy Ci zmęczenie? Zdarzają Ci się omdlenia, a może kołatanie serca? Ból w klatce piersiowej nie daje Ci normalnie funkcjonować? To objawy, które mogą świadczyć o poważnych chorobach serca. O tym, jak ważny jest to organ dla ludzkiego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego w razie wystąpienia niepokojących symptomów koniecznie umów się na wizytę do kardiologa, który wykona wszelkie niezbędne badania, w tym echo serca. Jest to podstawowe badanie w diagnozowaniu chorób serca i wszelkich patologii związanych z tym narządem, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Echo serca ułatwia m.in. wykrycie przebytego zawału.

echo serca warszawa

Na czym polega badanie echo serca?

Echo serca jest podstawowym badaniem w diagnozie wszelkich chorób serca oraz wad serca wrodzonych lub nabytych. Badanie echo serca daje możliwość obejrzenia na ekranie monitora struktury anatomicznej serca, kurczliwości mięśnia sercowego, a także budowy oraz pracy zastawek wewnątrzsercowych. Echo serca pozwala również skontrolować przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca, jak również dużych naczyń krwionośnych. Podczas badania można również wykryć obecność skrzepliny, nowotworu serca oraz płynu w osierdziu. Obraz narządu i jego pracy uzyskiwany jest za pomocą ultradźwięków, dlatego echo serca często nazywane jest również USG serca. Echo serca to badanie, które tak jak USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie potrzeba się do niego przygotowywać. Jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży, noworodków oraz osób starszych. Można je wykonywać tak często, jak to tylko jest konieczne i co więcej – nie daje żadnych skutków ubocznych.

badanie echo serca

Przebieg echokardiografii (echo serca)

Jak już zostało nadmienione wyżej, do badania echo serca nie trzeba specjalnych przygotowań. Po przyjściu do gabinetu i krótkim wywiadzie lekarskim należy się rozebrać do pasa i położyć na plecach. Kardiolog przykłada następnie głowicę ultrasonografu posmarowaną żelem do klatki piersiowej i rozpoczyna oglądanie serca oraz tego, jak ono pracuje – obraz widoczny jest na ekranie monitora. Czas badania zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli z sercem wszystko jest w porządku przeważnie echo serca nie trwa dłużej niż kwadrans, natomiast jeżeli jego praca nie jest prawidłowa wówczas kardiolog może potrzebować nawet 30-40 minut na dokładne obejrzenie organu. Na koniec specjalista przeprowadzający echo serca omawia wynik badania z pacjentem informując o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy serca, zagrożeniach oraz opcjach leczenia danej przypadłości.

Objawy chorób serca

W przypadku wystąpienia któregoś z poniższych objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Czas ma kluczowe znaczenie dla serca, dlatego nie wolno odwlekać wizyty u kardiologa.

 • Duszność – w stanie spoczynku lub podczas krótkiego spaceru.
 • Zmęczenie – narastające w ciągu dnia, ponieważ serce nie pompuje tyle krwi, ile jest potrzebne do odżywienia komórek organizmu.
 • Omdlenia – związane są z brakiem dostatecznej ilości tlenu pompowanego wraz z krwią do mózgu.
 • Kołatanie serca – przyspieszone bicie serca, skurcz, znowu wzmożone bicie, czasem trwające kilkadziesiąt sekund.
 • Obrzęki – głównie wokół stawów skokowych, ale też w dolnej części tułowia i klatce piersiowej mogą oznaczać osłabienie mięśnia sercowego
 • Sinica – skóra, wargi, paznokcie sinieją nawet gdy jest ciepło
 • Jeśli jest ciepło, a pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci – może to być tzw. sinica, która zwykle wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego.
 • Ból w klatce piersiowej – ból przeważnie pośrodku klatki piersiowej, któremu mogą towarzyszyć duszności. Ból może promieniować do ramion i szyi. Przeważnie nie trwa więcej niż kwadrans. Jeżeli trwa dłużej to można mówić o zawale.

Wskazania do wykonania badania echo serca

Badanie echo serca wykryje wady wrodzone organu, oraz te nabyte, niewydolność serca, szmery, niektóre rodzaje arytmii, nadciśnienie tętnicze i wiele innych patologii związanych z pracą „pompy”. Poniżej lista schorzeń, w przypadku których wykonuje się badanie echo serca:

 • podejrzenie wad serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroba niedokrwienna serca
 • choroby układu krążenia
 • zapalenie wsierdzia
 • zaburzenia rytmu serca
 • zapalenia mięśnia sercowego
 • przerost mięśnia sercowego
 • kardiomiopatia
 • ocena kurczliwości m.in. w chorobie wieńcowej

Echo serca to doskonałe badanie w diagnozowaniu większości chorób serca, nie wykryje jednak ono choroby wieńcowej. Do tego potrzebne będą też inne badania, jak koronarografia czy test wysiłkowy (EKG wysiłkowe). To, co wykryje echo serca to na pewno powikłania choroby wieńcowej takie jak niewydolność serca lub zawał.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na objawy chorób serca to koniecznie umów wizytę u specjalisty. Tylko kardiolog na podstawie przeprowadzonych, precyzyjnych badań jest w stanie określić stan serca i wdrożyć ewentualne leczenie. Wprawdzie przeszczepy serca są obecnie na porządku dziennym w Polsce, jednak lista oczekujących na przeszczep jest dość długa, a dodatkowo zawsze może dojść do powikłań pooperacyjnych. Lepiej zadbać o własne serce, niż czekać w niepewności na cudze.