Gniecenie, pieczenie w mostku, kłucie, uczucie duszności – tymi słowami pacjenci najczęściej próbują określić rodzaj bólu w klatce piersiowej. Takich objawów po prostu nie można lekceważyć. Pieczenie w mostku może być związane z żołądkiem, z kolei tępy ból z kręgosłupem, czy ze stresem. Przyczyn dolegliwości może być jednak o wiele więcej, dlatego zawsze należy wziąć pod uwagę, że dzieje się coś złego i zgłosić się do dobrego kardiologa. Specjalista z doświadczeniem przeprowadzi wywiad z pacjentem, zrobi odpowiednie badania i postawi precyzyjną diagnozęBól w klatce piersiowej

Bóle w klatce piersiowej pochodzenie

  • Bóle związane z wysiłkiem fizycznym – pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego.
  • Ból wieńcowy – krótki, umiejscowiony w środkowej części klatki piersiowej, może promieniować m.in. do szyi, ramion, między łopatki.
  • Bóle czynnościowe – tzw. nerwica serca. Kłucie, często też kołatanie, drętwienie kończyn. Przyczyną są bardzo silne doznania emocjonalne lub przewlekły stres.
  • Urazy klatki piersiowej i złamania żeber – ból objawiający się przy kaszlu, głębszych wdechach, ruchach klatki piersiowej.
  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – ból w klatce piersiowej związany jest z uciskiem kręgów na nerwy, zazwyczaj w miejscu bólu, choć czasem może promieniować w miejsca odległe od punktu ucisku nerwu.
  • Zator płuc – ból związany z zamknięciem jednej z tętnic płucnych przez zakrzep. Ból pojawia się nagle i może mu towarzyszyć duszność, kaszel, krwioplucie i niepokój.
  • Choroba refluksowa – to problem typowo żołądkowy. Ból w klatce piersiowej, przechodzący w pieczenie związany jest z cofaniem się treści żołądkowych o odczynie kwasowym do przełyku dalszego.
  • Tętniak rozwarstwiający aorty – bardzo niebezpieczny ból ponieważ niezbyt nasilony, a czasem nawet w ogóle nie odczuwalny. Można go wykryć tylko podczas badania USG serca lub RTG.
  • Zapalenie opłucnej – najczęściej związane z zapaleniem płuc, gruźlicą albo rakiem płuc. Ból jednostronny, kłujący, nasilający się przy kaszlu.
  • Odma opłucnowa – samoistna – bóle klatki piersiowej pojawiają się w momencie, gdy do wnętrza jamy opłucnej przedostanie się powietrze.

Przyczyn bólu w klatce piersiowej jest bardzo wiele i tylko dobry kardiolog pracujący na nowoczesnym sprzęcie jest w stanie precyzyjnie określić jego przyczynę. Zachęcamy wszystkich Państwa, którzy zauważyli u siebie wyżej opisane niepokojące objawy do umówienia się na wizytę u kardiologa. W Warszawie przy ulicy Twardowskiej 3 przyjmuje doskonały specjalista od chorób serca, doktor Piotr Gajewski, który od lat cieszy się uznaniem środowiska medycznego i pacjentów, którym pomógł.