Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o poważnych chorobach serca. Do tego, jak ważny jest to organ dla ludzkiego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego w razie wystąpienia niepokojących symptomów warto umówić się na wizytę do kardiologa. Wykona on wszelkie niezbędne badania i przeprowadzi adekwatną, do występujących objawów. diagnostykę, która umożliwi nazwanie choroby oraz pozwoli jej przeciwdziałać poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety, leczenia farmakologicznego lub, w krytycznych przypadkach, zlecenie poddania się operacji. Echo serca jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnozowaniu chorób serca i wszelkich patologii związanych z tym narządem, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Echo serca ułatwia m.in. wykrycie przebytego zawału.
Na czym polega badanie echo serca?
Echo serca jest podstawowym badaniem w diagnozie wszelkich chorób serca oraz wad serca wrodzonych lub nabytych. Badanie echo serca daje możliwość obejrzenia na ekranie monitora jego struktury anatomicznej, kurczliwości mięśnia sercowego, a także budowy oraz pracy zastawek wewnątrzsercowych. Echo serca pozwala również skontrolować przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca, jak również dużych naczyń krwionośnych.
Echokardiografia umożliwia także wykrycie obecności skrzepliny, nowotworu serca a także płynu w osierdziu. W trakcie badania obraz narządu i jego pracy uzyskiwany jest za pomocą ultradźwięków, dlatego echo serca często nazywane jest również USG serca a do jego przeprowadzania wykorzystywany jest bardzo dokładny echokardiograf.
Jak przygotować się do echokardiografii?
Echokardiografia to bezinwazyjne badanie pozwalające uzyskać obraz serca w trakcie pracy bez konieczności ingerowania w strukturę ciała pacjenta. Dzięki temu, że echo serca jest badaniem bezbolesnym i bez żadnych problemów można poddać mu się mogą osoby dorosłe, kobiety w ciąży, seniorzy a także dzieci oraz noworodki (oczywiście za zgodą i przy obecności opiekuna). Wykorzystanie znanego z dokładności odczytu oraz innowacyjnego sprzętu medycznego, którym jest echokardiograf, sprawia, że pacjent nie musi być do badania w żaden szczególny sposób przygotowany.
Nie jest wymaganym zarówno bycie na czczo, jak również nie występuje preferowana pora przeprowadzania echa serca, dlatego badanie może zostać wykonane w dogodnym dla Ciebie terminie. Równie ważnym jest to, że echo serca można wykonywać tak często, jak to tylko jest konieczne i, co najważniejsze, nie daje ono żadnych skutków ubocznych w związku z czym jest całkowicie bezpieczne.
Przebieg echokardiografii (echo serca)
Jak już zostało nadmienione wyżej, do badania echo serca nie trzeba specjalnych przygotowań. Po przyjściu do gabinetu i krótkim wywiadzie lekarskim należy się rozebrać do pasa i położyć na plecach lub prawym boku (w taki sposób, żeby kardiolog miał możliwość zweryfikowanie pracy serca). Kardiolog przykłada następnie głowicę ultrasonografu posmarowaną żelem do klatki piersiowej i rozpoczyna oglądanie serca oraz tego, jak ono pracuje – obraz widoczny jest na ekranie monitora.
Czas badania zależy od konkretnego przypadku. W trakcie badania mogą zostać wykonane nagrania lub zdjęcia, które pozwalają udokumentować ewentualne niepokojące zachowania organu lub zmiany w postaci skrzepów, występowania płynu w osierdziu czy też zmiany nowotworowe.
Ile trwa USG serca?
USG serca nie należy do czasochłonnych badań – w znacznej większości przypadków, pod warunkiem, że z sercem wszystko jest w porządku, echo serca nie trwa dłużej niż kwadrans. W sytuacji kiedy praca organu nie jest prawidłowa lub budzi jakiekolwiek zastrzeżenia wówczas kardiolog może potrzebować jednak nawet 30-40 minut na dokładne obejrzenie serca.
Dzięki temu, że kardiolog samodzielnie wykonuje badanie, na jego końcu przeprowadzający echo serca sam omawia wynik badania z pacjentem informując o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy serca, zagrożeniach oraz opcjach leczenia danej przypadłości, jeżeli została ona wykryta.
Objawy chorób serca wymagających USG serca
W przypadku wystąpienia któregoś z poniższych objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Czas ma kluczowe znaczenie dla serca, dlatego nie wolno odwlekać wizyty u kardiologa. Wśród objawów zasługujących na interwencję i kontrolę wymienić należy:
- duszności – w stanie spoczynku lub podczas krótkiego spaceru,
- zmęczenie – narastające w ciągu dnia, ponieważ serce nie pompuje tyle krwi, ile jest potrzebne do odżywienia komórek organizmu,
- omdlenia – związane są z brakiem dostatecznej ilości tlenu pompowanego wraz z krwią do mózgu,
- kołatanie serca – przyspieszone bicie serca, skurcz, znowu wzmożone bicie, czasem trwające kilkadziesiąt sekund,
- obrzęki – głównie wokół stawów skokowych, ale też w dolnej części tułowia i klatce piersiowej mogą oznaczać osłabienie mięśnia sercowego,
- sinica – skóra, wargi, paznokcie sinieją nawet gdy jest ciepło
- bóle w klatce piersiowej – ból przeważnie pośrodku klatki piersiowej, któremu mogą towarzyszyć duszności. Ból może promieniować do ramion i szyi. Przeważnie nie trwa więcej niż kwadrans. Jeżeli trwa dłużej to można mówić o zawale.
Wskazania do wykonania badania echo serca
Badanie echo serca wykryje wady wrodzone organu, oraz te nabyte, niewydolność serca, szmery, niektóre rodzaje arytmii, nadciśnienie tętnicze i wiele innych patologii związanych z pracą mięśnia sercowego. Poniżej znajduje się lista schorzeń, w przypadku których wykonuje się badanie echo serca:
- podejrzenie wad serca
- nadciśnienie tętnicze
- choroba niedokrwienna serca
- choroby układu krążenia
- zapalenie wsierdzia
- zaburzenia rytmu serca
- zapalenia mięśnia sercowego
- przerost mięśnia sercowego
- kardiomiopatia
- ocena kurczliwości m.in. w chorobie wieńcowej
Echo serca to pozwala na zdiagnozowanie większości chorób serca, nie wykryje jednak ono choroby wieńcowej. Do tego potrzebne będą też inne badania, jak koronarografia czy test wysiłkowy (EKG wysiłkowe). To, co wykryje echo serca to na pewno powikłania choroby wieńcowej takie jak niewydolność serca lub zawał.
Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na objawy chorób serca to koniecznie umów wizytę u specjalisty. Tylko kardiolog na podstawie przeprowadzonych, precyzyjnych badań jest w stanie określić stan serca i wdrożyć ewentualne leczenie. Wprawdzie przeszczepy serca są obecnie na porządku dziennym w Polsce, jednak lista oczekujących na przeszczep jest dość długa, a dodatkowo zawsze może dojść do powikłań pooperacyjnych. Lepiej z wyprzedzeniem zadbać o własne serce, niż czekać w niepewności na cudze.
Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.