Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Kardiolog
Warszawa
Strona główna Strona główna / Nadciśnienie tętnicze leczenie Warszawa

Nadciśnienie tętnicze leczenie Warszawa

3 maja 2016

Kwestie dziedziczno-genetyczne, otyłość i zaburzenia nerwicowe, stres – to główne przyczyny nadciśnienia tętniczego. Powodem rozwoju nadciśnienia tętniczego może być również podwyższone stężenie sodu w surowicy krwi, które jest związane np. z nadmiernym soleniem potraw. Dowiedz się jakie są czynniki wpływające na zwiększenie ryzyka zachorowania na nadciśnienie, a także jak skutecznie je minimalizować.

Leczenie nadciśnienia

Czym jest ciśnienie tętnicze i jakie powinny być jego wartości?

Bijące serce w każdej minucie wyrzuca z siebie krew, która układem krwionośnym doprowadzana jest do każdej części ludzkiego ciała – od narządów wewnętrznych aż po tkanki mięśniowe. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że serce to pompa, której właściwa praca przekłada się na odpowiednie działanie narządów, nasz stan zdrowia a także samopoczucie i komfort w codziennym życiu.

Jednym z parametrów opisujących sposób pracy serca jest właśnie ciśnienie tętnicze, które jest niczym innym jak wartością wyrażającą siłę nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Pomimo tego, że ciśnienie tętnicze ulega stałym regulacjom wynikającym z zapotrzebowania organizmu, to lekarzom udało się zdefiniować pewne normy wskazujące na wydajność i poprawność pracy serca.

Wartość ciśnienia tętniczego w trakcie codziennej aktywności lub w stanie spoczynku powinna mieścić się w przedziale <120/80 mmHg, co oznacza, że wartość ciśnienia generowana przez lewą komorę serca podczas skurczu nie powinna przekraczać poziomu 120 mmHg natomiast podczas jej rozkurczu wartości 80 mmHg. Za prawidłowe ciśnienie tętnicze przyjmuje się następujące wartości:

  • skurczowe ciśnienia powinny mieścić się w przedziale 120-129 mmHg,
  • rozkurczowe znajdujące się w widełkach 80-84 mmHg.

Jakie wartości ciśnienia tętniczego powinny Cię zmartwić?

W związku z tym, że serce pracuje w zgodzie z potrzebami organizmu w danej chwili wartości ciśnienia podczas dnia zmieniają się. Jednym z czynników wpływających na podwyższenie ciśnienia tętniczego jest wzmożona aktywność fizyczna jednak jest to okres przejściowy – po zakończonym wysiłku ciśnienie powinno wrócić do wyżej przedstawionych norm. Innymi czynnikami wpływającymi na wartość ciśnienia tętniczego są: płeć (u kobiet ciśnienie jest naturalnie wyższe) a także wiek (wraz z upływem lat rośnie również ciśnienie krwi jednak nawet w przypadku seniorów jego wartości nie powinny przekraczać 140/90 mmHg). W przypadku, gdy w trakcie codziennej aktywności ciśnienie tętnicze osiąga wartości przekraczające 140/90 mmHg warto poddać się diagnostyce oraz skorzystać z usług kardiologa, który przeprowadzi badania wymagane do postawienia poprawnej diagnozy. Jeżeli nie posiadasz ciśnieniomierza pamiętaj, że w większości aptek w pełni nieodpłatnie możesz sprawdzić ciśnienie krwi.

Po czym wnioskować, że możesz chorować na nadciśnienie?

Podobnie jak inne schorzenia i choroby układu krwionośnego oraz sercowego również nadciśnienie tętnicze objawia się w uciążliwy dla codziennego funkcjonowania sposób. Dokładna analiza pracy serca a także swoich codziennych zachowań może przyczynić się do szybszego zdiagnozowania problemów zdrowotnych, a co z tego wynika również do wcześniejszego przystąpienia do leczenia, które może uratować życie. Z pewnością Twoją uwagę powinny zwrócić: zmęczenie, problemy ze snem a także problemy z koncentracją wynikające z zawrotów głowy.

Nadciśnienie tętnicze – objawy wstępne:

  • zwiększona pobudliwość nerwowa,
  • zaburzenia snu,
  • uczucie przemijającego ucisku w głowie, głównie w okolicy potylicy i w skroniach,
  • kołatanie serca,
  • szum i zawroty głowy,
  • miernie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

Warto mieć na uwadze, że objawy chorób serca i układu krwionośnego są do siebie bardzo zbliżone w związku z czym występowanie wyżej wymienionych objawów nie musi być równoznaczne z tym, że cierpisz na nadciśnienie – mogą to być również inne jednostki chorobowe dotykające mięśnia sercowego. Właśnie z tego powodu niezwykle ważna jest w tym przypadku rzetelna i dokładna diagnostyka, którą przeprowadzić mogą jedynie posiadający odpowiednią wiedzę, doświadczenie a także kwalifikacje specjaliści z zakresu kardiologii.

Do czego prowadzi nieleczone nadciśnienie tętnicze?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze się pogłębia i prowadzi do zmian zagrażających życiu. Utrzymywanie niewłaściwej, bogatej w sód diety a także niezdrowy tryb życia przejawiający się brakiem aktywności fizycznej, paleniem papierosów oraz częstym spożywaniu alkoholu nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania, ale również prowadzić może do rozwoju innych jednostek chorobowych.

Nadciśnienie tętnicze może wywołać obrzęk płuc, zaburzenia mowy, częściowy niedowład, upośledzenie wzroku, niewydolność nerek, a nawet skutkować wylewem krwi do mózgu lub zawałem serca. Mając na uwadze ryzyko, jakie niesie brak leczenia nadciśnienia tętniczego, naprawdę warto rozważyć diagnostykę albo przynajmniej profilaktykę w tym kierunku.

Nadciśnienie tętnicze – profilaktyka i minimalizowanie ryzyka zachorowania

Nadciśnienie tętnicze, podobnie jak miażdżyca oraz wiele innych schorzeń serca oraz układu krwionośnego, wywoływane jest przez otyłość, brak zbilansowanej diety a także sięganie po używki takie jak alkohol lub papierosy. Pierwszym krokiem w stronę profilaktyki i zminimalizowania ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze jest więc utrzymywanie stałej wagi oraz zdrowe odżywianie. Kolejnym elementem profilaktyki nadciśnienia jest aktywny tryb życia – regularny wysiłek wzmacnia kondycję, co przekłada się na wytrzymałość mięśnia sercowego.

Ostatnim, jednak wcale nie najmniej istotnym, aspektem jest regularne badanie poziomu ciśnienia – w przypadku uzyskania niepokojących wyników (nie przekraczających normy o 10 punktów w skali w jedną lub drugą stronę) można badanie powtórzyć w dniu kolejnym, jeśli jednak wyniki już dwukrotnie nie mieściły się we właściwym przedziale koniecznie rozważ wizytę u kardiologa.

Leczenie nadciśnienia tętniczego Warszawa

Leczenie nadciśnienia tętniczego na własną rękę, a nie pod kontrolą dobrego kardiologa, może spowodować więcej szkody niż pożytku. W leczeniu nadciśnienia tętniczego wymagane są okresowe wizyty weryfikujące stan zdrowia pacjenta. Warto wiedzieć, że możliwości farmakologicznego korygowania ciśnienia tętniczego są duże. Nowoczesna medycyna zna coraz więcej sposobów leczenia nadciśnienia tętniczego.

W Warszawie jest wielu specjalistów zajmujących się tego typu schorzeniami, ale jeżeli interesuje Państwa dobry kardiolog to polecamy zapisać się na wizytę w naszym gabinecie, gdzie przyjmuje doktor Piotr Gajewski, specjalista z wieloletnim doświadczeniem, którego pacjenci uwielbiają. Nasz prywatny gabinet kardiologiczny w Warszawie przy ulicy Rydygiera 19 wyposażony jest w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, zgodny ze standardami obowiązującymi w najlepszych placówkach medycznych w Polsce.

Zobacz również

Echo serca Warszawa

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

Ikona +48 22 300 15 51 Umów wizytę
Ikona serca
Umów wizytę Zadzwoń