Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Kardiolog
Warszawa
Strona główna Strona główna / Nawracające omdlenia i zasłabnięcia

Nawracające omdlenia i zasłabnięcia

27 lipca 2022

Omdlenie lub zasłabnięcie to stan chwilowej utraty sił witalnych prowadzący do czasowej utraty przytomności, zaburzeń widzenia, osłabienia mięśni czy też zawrotów głowy. Wszystkie te dolegliwości są oznakami zaburzenia homeostazy organizmu na tle neurologicznym, kardiologicznym, hormonalnym lub toksykologicznym. Choć na pierwszy rzut oka omdlenia nie wydają się być niebezpieczne, to ich przyczyny mogą być o wiele groźniejsze, dlatego warto skonsultować się w przypadku ich częstego występowania.

Zdjęcie tymczasowe

Nawracające omdlenia i zasłabnięcia – przyczyny kardiologiczne

Nawracające omdlenia i zasłabnięcia są wynikiem tymczasowego zaburzenia ogólnoustrojowego funkcjonowania organizmu. Choć przyczyn wystąpienia tego typu stanów może być wiele i mogą nie być skorelowane z fizycznym stanem zdrowia a warunkami zewnętrznymi (takimi jak chociażby wysokie temperatury i niskie stężenie tlenu w atmosferze) to jednak powtarzalność tych symptomów powinna zwrócić Twoją uwagę. Wśród przyczyn nawracających omdleń i zasłabnięć znajdują się również choroby serca oraz układu krążeniowo-oddechowego, co zdecydowanie powinno zostać zweryfikowane w przypadku wystąpienia tego typu objawów. Na tle kardiologicznym przyczynami nawracających omdleń mogą być:

  • spadki ciśnienia tętniczego wynikające z zaburzeń rytmu pracy serca,
  • niedotlenienie organizmu wskutek choroby wieńcowej,
  • arytmia serca wynikająca z nadciśnienia lub miażdżycy.

Znaczna część jednostek chorobowych o charakterze kardiologicznym ze sobą współwystępuje w związku z czym objawy takie jak nawracające omdlenia i zasłabnięcia niekoniecznie są sednem problemu, a jedynie sygnalizować jego istnienie.

Objawy zasłabnięcia i skutki czasowej utraty przytomności

Omdlenie lub zasłabnięcie to nic innego jak reakcja obronna organizmu przed niedotlenieniem. Wśród objawów mogących sugerować zbliżającą się czasową utratę przytomności wymienić należy:

  • wiotczenie mięśni, które ograniczają w ten sposób zużycie tlenu a także wymuszają zajęcie pozycji leżącej lub siedzącej na ziemi, dzięki czemu poprawia się krążenie oraz dotlenienie mózgu,
  • zaburzenia widzenia, zawroty głowy oraz mdłości wynikające z niedotlenienia organizmu,
  • kołatanie serca, które gwałtownie przyspiesza pracę w celu uzupełnienia niedoborów tlenu,
  • zimne poty oraz wzmożona potliwość wynikające z odczuwanego wrażenia gorąca i duszności,
  • blednięcie skóry.

Zauważając te objawy warto jest zająć bezpieczną pozycję jak najbliżej podłogi, żeby ograniczyć ryzyko niekontrolowanego upadku ciała z dużej wysokości, co może doprowadzić do naprawdę poważnych uszczerbków na zdrowiu w przypadku, gdyby głowa uderzyła o twarde podłoże.

Diagnostyka w kierunku chorób serca wywołujących omdlenia

Do najważniejszych elementów diagnostyki nawracających omdleń i zasłabnięć należy zebranie wywiadu lekarskiego. Niezależnie od tego, jakiej specjalności lekarz będzie go przeprowadzać, ważne będą następujące informacje:

  • w jakich okolicznościach doszło do utraty przytomności,
  • jak długo trwało omdlenie,
  • czy nastąpiła pełna utrata świadomości, czy pacjent był kontaktowy,
  • jakie objawy towarzyszyły omdleniu oraz jakie były odczucia pacjenta po odzyskaniu przytomności,
  • czy występują nawracające omdlenia i zasłabnięcia,
  • czy członkom rodziny dolegają jakieś choroby wywołujące omdlenia i jeśli tak, to jakie.

Wszystkie te informacje pozwalają na początku scharakteryzować omdlenie oraz wytypować jego przyczyny. W pierwszej kolejności badaniom przedmiotowym poddawane są układ nerwowy oraz układ krążenia wraz z sercem, gdyż to ich choroby lub stany zapalne są najczęstszymi przyczynami występowania nawracających omdleń. Diagnostyka chorób serca mogących wywoływać omdlenia opiera się na bezinwazyjnych i bezbolesnych badaniach, do których należą:

  • weryfikacja ciśnienia tętniczego przy wykorzystaniu standardowego ciśnieniomierza, a najbardziej niepokojących przypadkach również z użyciem holtera-RR,
  • badanie EKG w spoczynku, które umożliwia przeprowadzenie analizy rytmu serca i regularności jego pracy
  • holter-EKG pozwalający na długotrwałe (nawet kilkudniowe) monitorowanie pracy serca,
  • echokardiografia umożliwiająca obejrzenie na ekranie monitora struktury anatomicznej serca, kurczliwości mięśnia sercowego, a także budowy oraz pracy zastawek wewnątrzsercowych,
  • próba wysiłkowa (EKG wysiłkowe) polegająca na weryfikacji rytmu serca podczas wzmożonej aktywności fizycznej.

Dokładna diagnostyka pozwalająca wykryć przyczynę występowania nawracających omdleń pozwala na szybkie wdrożenie efektywnego leczenia w przypadku zajścia takiej konieczności. Uwzględniając to, jak istotną rolę odgrywa w funkcjonowaniu naszego organizmu serce wszelkie symptomy sugerujące, że jego praca jest zaburzona, powinny natychmiast doprowadzić do udziału w konsultacji kardiologicznej lub przeprowadzenia kompleksowych badań.

Leczenie chorób serca w Warszawie

Leczeniem chorób serca mogących wywoływać nawracające omdlenia lub zasłabnięcia zajmują się specjaliści przyjmujący w prywatnym gabinecie kardiologicznym znajdującym się przy ul. Rydygiera 19 w Warszawie. Nasz doświadczony zespół poszczycić się może wieloletnią pracą na oddziałach kardiologicznych oraz wiedzą, która pozwala na stawianie poprawnych diagnoz i wdrażanie dostosowanego do stanu zdrowia pacjenta leczenia. Wszystkie osoby borykające się z problemem nawracających omdleń i zasłabnięć zachęcamy do kontaktu oraz diagnostyki w celu poznania przyczyn występowania tych objawów.

Leczenie chorób serca w Warszawie to nasza specjalność – zaufaj naszemu doświadczeniu oraz wiedzy i skorzystaj z naszej pomocy, kiedy tylko Twoje serce jej potrzebuje. Serdecznie zapraszamy do gabinetu w Warszawie przy ul. Rydygiera 19 lub kontaktu telefonicznego w celu umówienia terminu wizyty.

Echo serca Warszawa

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nie działa prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

Ikona +48 22 300 15 51 Umów wizytę
Ikona serca
Umów wizytę Zadzwoń